Kiberbiztonsági munkaerő felmérés 2023
A kiberbiztonsági szakma számos kihívással, de még több lehetőséggel néz szembe. Az ISC2 a kutatócsoportja a “How the Economy, Skills Gap and Artificial Intelligence are Challenging the Global Cybersecurity Workforce” felmérés során 14 865 kiberbiztonsági szakembert kérdezett meg a kihívások jobb megértése érdekében, de olyan megoldások feltárására is összpontosítunk, amelyek lehetővé teszik e tehetséges egyének számára, hogy szakmájukban kitűnjenek, jobban megvédjék szervezeteik adatait.
A súlyos következményekkel járó, újonnan felmerülő kihívásokkal való foglalkozás nem új jelenség a kiberbiztonsági szakemberek számára. Az ISC2 tanulmánya azonban azt mutatja, hogy a gazdasági bizonytalanság, a gyorsan fejlődő technológiák, a széttöredezett szabályozás és az egyre szélesedő a munkaerő és a készségek terén mutatkozó hiányosságok óriási bizonytalanságot okoznak egy olyan szakma számára, amelynek az a szerepe, hogy a globális infrastruktúra és rendszerek védelme a támadásoktól. A kiberbiztonsági munkaerőnek szüksége van a köz- és a magánszektor vezetőinek nagyobb támogatására és befektetésére van szükségük.
Mindez a közel három éve tartó, gyorsan változó üzleti és fenyegetettségi helyzetre halmozódik, amely úgy kezdődött, hogy a kiberbiztonsági szakemberek biztonságosan átálltak a szervezetek gyorsított otthoni munkavégzéssel és felhőszolgáltatások bevezetésével a COVID-19 világjárványra adott válaszként, miközben a kritikus sebezhetőségek a berögzült platformokon továbbra is kihasználják az informatikai szolgáltatások és a szoftverek ellátási láncában, aztán amikor Kelet-Európában kitört a háború, az ukrajnai konfliktus a kiberhadviselés új korszakát nyitotta meg.
Ma a kiberbiztonsági szakembereknek továbbra is meg kell küzdeniük a COVID kitörése óta kialakult kihívásokkal, miközben világszerte a nagyobb gazdasági nyomás következményeivel is szembe kell nézniük. A kiberbiztonsági vezetők és szakemberek minden szinten alkalmazkodnak az elbocsátásokhoz és a költségvetési megszorításokhoz.
A válaszadók csaknem fele, 45%-a azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia (AI) lesz a legnagyobb kihívás a következő két évben, és valamivel többen (47%) nyilatkoztak úgy, hogy egyáltalán nem, vagy csak minimális műszaki ismeretekkel rendelkeznek az AI-ről. A válaszadók azt mondták, hogy a gazdasági bizonytalanság, a munkaerő képzettségi hiányosságai, a töredezett szabályozás és az olyan feltörekvő technológia kombinációja, mint a mesterséges intelligencia, arra számítanak, hogy szervezeteiknél csökkenni fog a kiberbiztonsági alkalmazottak száma.
Azok a szervezetek, amelyek befektetnek a szakembereikbe, a növekvő gazdasági nyomás, a megnövekedett fenyegetettség és az olyan új technológiák, mint az AI bizonytalan, fenyegető hatása ellenére is elkötelezett és elégedett dolgozókat kapnak, akik elkötelezettek a küldetésük iránt. Az előrelátó szervezetek már most is alakítják a kiberbiztonság jövőjét azáltal, hogy új utakat nyitnak a területre, és utat nyitnak a kiberbiztonsági szakemberek következő generációi számára.