Tengeri szélerőművek sebezhetőek

Editors' PickNews

A Concordia és a Hydro-Quebec kutatói tanulmánya a tengeri szélerőműparkokat fenyegető kibertámadások kockázatait vizsgálja. A kutatók konkrétan a feszültségforrás-átalakító nagyfeszültségű egyenáramú (VSC-HVDC) kapcsolatokat használó szélerőműveket vizsgálták, amelyek világszerte gyorsan a legköltséghatékonyabb megoldássá válnak a tengeri szélenergia betakarítására.

Ahogy haladunk előre a megújuló energiák integrálásában, feltétlenül fel kell ismernünk, hogy ismeretlen területre merészkedünk, ismeretlen sebezhetőségekkel és kiberfenyegetésekkel – mondja Juanwei Chen, a Gina Cody School of Engineering and Computer Science Concordia Institute for Information Systems Engineering (CIISE) PhD-hallgatója.

A tengeri szélerőműparkok több kiberinfrastruktúrát igényelnek, mint a szárazföldi szélerőművek, mivel a tengeri szélerőművek gyakran távol vannak a szárazföldtől, és távolról működnek. A tengeri szélerőműveknek nagy kiterjedésű hálózaton keresztül kell kommunikálniuk a szárazföldi rendszerekkel. Eközben a turbinák a karbantartó hajókkal és az ellenőrző drónokkal, valamint egymással is kommunikálnak.

Ez az összetett, hibrid kommunikációs architektúra több hozzáférési pontot kínál a kibertámadásokhoz. Ha rosszindulatú szereplők be tudtak hatolni a szélerőmű-oldali konverter állomás helyi hálózatába, akkor ezek a szereplők manipulálhatnák a rendszer érzékelőit. Ez a manipuláció a tényleges adatok hamis információkkal való helyettesítéséhez vezethet. Ennek eredményeként elektromos zavarok érintenék a tengeri szélerőművet a közös csatlakozási pontokon.

Ezek a zavarok viszont rosszul csillapított energiaoszcillációkat válthatnak ki a tengeri szélerőművekből, amikor az összes tengeri szélerőmű maximális teljesítményt termel. Ha ezek a kiber-indukált elektromos zavarok ismétlődőek, és megegyeznek a rosszul csillapított teljesítményrezgések frekvenciájával, akkor az oszcilláció felerősödhet. Ezek a felerősített rezgések továbbíthatók a HVDC rendszeren keresztül, ami potenciálisan elérheti és befolyásolhatja a fő villamosenergia-hálózat stabilitását. Míg a meglévő rendszerekben általában redundanciák vannak beépítve, hogy megvédjék őket a fizikai esetleges eseményektől, az ilyen védelem ritka a kiberbiztonsági incidensek ellen.

FORRÁS