Vízumkorlátozás kémprogramokkal való visszaélés miatt
Az Egyesült Államok új hatásköröket jelentett be a kereskedelmi kémprogramokkal visszaélő külföldi állampolgárok vízumkorlátozására, ami a Biden-kormány legújabb válasza a nemzetbiztonság védelmére a növekvő fenyegetéstől.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter az új hatásköröket bejelentő nyilatkozatában kijelentette, hogy az Egyesült Államokat aggasztja a kereskedelmi kémprogramokkal való világszerte növekvő visszaélés, amely az emberek elnyomására, az információáramlás korlátozására és az emberi jogok megsértésének lehetővé tételére szolgál.
A kereskedelmi kémprogramokkal való visszaélés veszélyezteti a magánéletet, a véleménynyilvánítás, a békés gyülekezés és az egyesülés szabadságát – mondta a külügyminiszter, aki hozzátette: az ilyen célzott támadások a legkirívóbb esetekben önkényes letartóztatásokhoz, erőszakos eltűnésekhez és bírósági eljárás nélküli gyilkosságokhoz kapcsolódnak. Az ilyen eszközökkel való visszaélés veszélyt jelent az amerikai biztonságra és kémelhárításra. Az Egyesült Államok az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok oldalán áll, és továbbra is támogatni fogja a kereskedelmi kémprogramokkal való visszaélésben érintett személyek felelősségre vonását.
Az új politikát a külügyminisztérium közel egy évvel azután vezette be, hogy Joe Biden elnök aláírta azt a rendeletet, amely megtiltotta az amerikai kormány számára a kereskedelmi kémprogramok használatát, azzal az indokkal, hogy azok elterjedése veszélyezteti a nemzetbiztonságot és a külpolitikai érdekeket.
Napokkal a végrehajtási rendelet aláírása után Ausztrália, Kanada, Costa Rica, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és más demokratikus szövetségesek kormánya nyilatkozatot adott ki, amelyben bejelentették, hogy közös erőfeszítéseket tesznek a kereskedelmi kémprogramokkal való visszaélés elleni küzdelem érdekében.
A Biden-kormányzat alatt az Egyesült Államok exportkorlátozásokat vezetett be több, ilyen termékeket gyártó céggel szemben is, köztük az NSO Group izraeli kibernetikai hírszerző céggel szemben, amely a Pegasus szoftver kifejlesztéséről ismert, amelyet újságírók célba vételére használtak.
E hónap elején a mindenki digitális jogait előmozdító Access Now nonprofit szervezet egy jelentésében azt állította, hogy Jordánia valószínűleg a Pegasus programot használja arra, hogy újságírókat, aktivistákat, emberi jogi ügyvédeket és a nem kormányzati szektort figyelje.