Az ukrán katonai GPS spoofing hatása a mobiltelefonokra

Editors' Pick

“Az ukrán technológiai szakember, Roman számára a kedd reggel nem a tervek szerint alakult. A fél éjszakát az ágyban fekve töltötte, és a Kijev elleni újabb orosz dróntámadás robbanásait hallgatta. Aztán nem tudott taxit fogni, hogy eljusson a korai edzésre az edzőterembe. Amikor végre megérkezett, rájött, hogy több mint egy órát késett, mert a telefonja más időzónát használt. Roman – aki kérte, hogy ne nevezzék meg – elmondta, hogy először megzavarodott, és azt hitte, hogy valami baj van a telefonjával. Elment egy csésze kávéért, ahelyett, hogy részt vett volna az elmaradt edzésen, és rájött, hogy sok ukránnak kellett hasonló fennakadásokkal szembenéznie.”

Voltak, akik későn érkeztek a munkahelyükre, mások elaludtak, és voltak, akik fontos hívásokat hagytak ki. Az ok? A készülékeik hirtelen átálltak Kijevről olyan orosz városokra, mint Moszkva, Brjanszk, Kurszk vagy Belgorod, amelyek az orosz időzónától keletre fekszenek. A zűrzavart követően az ukrán fegyveres erők vezérkara közleményt adott ki, amelyben kifejtette, hogy az okostelefonok óráinak vagy a GPS-jeleknek a megzavarása az orosz légitámadások elhárítására szolgáló elektronikus hadviselési (EW) rendszerek használata miatt fordulhat elő.

Az ukrán katonai tisztviselők szerint az EW-rendszerek meghamisítják a GPS műholdas navigációs jeleket. A hamis jelek segítségével eltéríthetnek egy drónt, amely így egy nem kívánt hely felé irányítható, vagy akár le is zuhanhat. A spoofing a polgári mobilkészülékeket is érintheti, és akaratlanul is téves helyeket vagy időpontokat jeleníthet meg rajtuk. Ez az interferencia hatással lehet a térképalkalmazásokra vagy más navigációs eszközökre, és rossz irányba terelheti a felhasználókat. A probléma elkerülése érdekében az ukrán elektronikai hadviseléssel foglalkozó szakemberek azt javasolják, hogy a felhasználói eszközökön tiltsák le az automatikus időbeállítást.

Forrás