Zsarolóvírus-támadás észlelése és megállítása 

Editors' Pick

A zsarolóvírusok elleni védekezésnél az idő kritikus tényező, az Arctic Wolf cikke szerint. Bár a hatóságok és nemzetközi szervezetek egyre sikeresebbek a szereplők elleni fellépésben, a támadók is profiabbá váltak, a zsarolóvírusos kérések száma folyamatosan nő, gyakoriak a dupla- és tripla zsarolások, egyre magasabbak a követelések, és akár egészségügyi vagy energetikai szervezeteket is célba vesznek.

A támadásokról szóló elemzés rámutat, hogy a behatolás legtöbb esetben két forrásból indul, külső elérésekből (például sebezhető internetre kapcsolt rendszerek vagy ellopott hitelesítési adatok révén, 68 %), valamint felhasználói hibákból (phishing, linkek, drive-by támadások – összesen kb. 25 %). A védekezés első lépése tehát ezek blokkolása, amihez erős patch‑menedzsment, többfaktoros autentikáció, felhasználói tudatosság és végponti monitorozás szükséges.

Ha a támadó mégis bejut, a második pillér a gyors detekció és reagálás. A támadás során először laterális mozgás történik – jelszóhash-ek lopása, Kerberos‑jegyek kihasználása – majd C2 kommunikáció és titkosítás következik. Ekkor már kevés az endpoint-alapú védelem, és elengedhetetlenek a hálózati / felhő / endpoint közös monitorozása, az MDR (Managed Detection & Response) szolgáltatások, amelyek emberi elemzőket is bevonnak a gyors riasztások mögé.

Az Arctic Wolf szerint akár 50–60 percen belül is megállítható a támadás, ha gyorsan izolálják az érintett gépet, leválasztják a hálózatról, blokkolják a VPN-eket, resetelik a jelszavakat, és elindítják a helyreállítást. A teljes helyreállítás (forenzikus elemzés, visszaállítás, rendszererősítés, esetleges tárgyalások) napokat igényel, de a korai fázisban történő beavatkozás radikálisan minimalizálja a károkat.

FORRÁS