Meta fenyegetésjelentése 2024Q3

Editors' Pick

A Meta fenyegetésjelentés bemutatja azokat a rejtett befolyásolási műveleteket, amelyeket az érintett platformok (köztük közösségi média alkalmazások) sikeresen felszámoltak Indiából, Iránból, Libanonból és Moldovából érkező kezdeményezések esetében. Kiemelik továbbá a “Doppelganger” nevű, orosz eredetű befolyásoló kampányokat, amelyek az egyik legkitartóbb fenyegetésként vannak jelen. 

A globális fenyegetések közül Oroszország a 2017 óta felszámolt befolyásolási hálózatok vezető forrása (39 művelet), őt követi Irán (31) és Kína (11). 2024-ben összesen 20 új rejtett befolyásoló kampányt számoltak fel, amelyek több kontinensre is kiterjedtek, köztük a Közel-Keletre, Ázsiára, Európára és az Egyesült Államokra.

Bár a fenyegetési aktorok használták a generatív AI-t (például hamis profilképek készítésére vagy mesterséges hírolvasókat tartalmazó videók létrehozására), ezek csupán minimális előnyöket jelentettek számukra. A platform védelmi rendszerei továbbra is hatékonynak bizonyultak.

A legtöbb befolyásolási hálózat nem tudott hiteles közönséget felépíteni, és gyakran hamis kedveléseket és követőket használtak népszerűségük látszatának fenntartására. Példa erre egy Moldovában, Transznisztria régiójában indított hálózat, amely elsősorban orosz nyelvű közönséget célzott meg, de követőinek többsége Moldova határain kívül volt. Ezek a hálózatok gyakran több online alkalmazást is használtak (pl. YouTube, TikTok, Telegram, Reddit), hogy szélesebb elérést érjenek el. Az amerikai választásokról szóló hamis videók például az X-en és a Telegramon jelentek meg, de a kapcsolódó tartalmakat az érintett platformok megjelölték.

Számos hálózat saját weboldalakat hozott létre, hogy a közösségi média eltávolításai után is elérhetőek maradjanak. A “Doppelganger” kampány több mint 6000 hamis domain nevet hozott létre, köztük olyanokat, amelyek legitim hírportálokat és kormányzati oldalakat utánoztak. Ezek többségét letiltották, de a hálózat újabb domaineket hoz létre.

A Doppelganger hálózat októberben és novemberben nem tudott jelentős hatást gyakorolni az amerikai választásokra, mivel a platformok még a tartalmak megjelenése előtt blokkolták azokat.

FORRÁS