Mélyebb kiberbiztonsági partnerség Németország és Izrael között

Editors' Pick

Németország azt tervezi, hogy megerősíti kiberbiztonsági együttműködését Izraellel, és közös kiberkutató központot hoz létre az Izrael és Irán közötti közelmúltbeli fonfliktus után. Alexander Dobrindt német belügyminiszter 2025. június 29-én izraeli látogatása során vázolta fel a javaslatot a Bild című német lap beszámolója szerint.

A „kiberkupolának” (Cyber Dome) nevezett kezdeményezés magában foglalja egy német-izraeli kiberkutató központ létrehozását, az izraeli Moszad és a német BND hírszerző ügynökség közötti kiterjesztett együttműködést, a kiber- és drónvédelem megerősítését, valamint az izraeli rendszer mintájára egy országos vészjelző és polgári óvóhelyi rendszer kialakítását. „A katonai védelem önmagában nem elegendő a biztonság ezen fordulópontjához” – mondta Dobrindt. Dicsérte az izraeli kiberegységeket, amiért a konfliktus során meghiúsították az iráni kibertámadásokat.

Az Izrael és Irán közötti 12 napos katonai konfliktus a kibertérben is eszkalációhoz vezetett: az államilag támogatott és önkéntes kiberszereplők kormányzati ügynökségeket, médiumokat és kritikus infrastruktúrákat is támadtak. Izraeli újságírók és akadémikusok voltak az APT42 iráni kiberszereplőhöz köthető adathalászkampány célpontjai. Az izraeli kibertámadásokra válaszul az iráni hatóságok korlátozták az internet-hozzáférést, és betiltották a biztonsági ügynökségeken belül a csatlakoztatott eszközök használatát.

Németország az utóbbi időben nem számolt be Iránhoz köthető kibertámadásokról, de hatóságai korábban már figyelmeztettek a külföldi szereplők, különösen Oroszország, Kína és Irán által jelentett növekvő kiber- és kémkedési fenyegetésekre. Egy tavalyi kormányzati jelentés szerint az iráni hírszerzés németországi tevékenységei elsősorban az országban működő iráni ellenzéki csoportok megfigyelésére irányultak.

Forrás