Afrika kiberbiztonsági kihívása
Afrika – annak gyorsan fejlődő digitális gazdaságával együtt – komoly kiberbiztonsági kihívásokkal küzd. Számos szervezet és magánszemély nem is tudja felmérni az online kockázatokat, a hagyományos visszaélések – mint az adathalászat és pszichológiai megtévesztés (social engineering) – továbbra is eredményesek maradnak, elsősorban a digitális higiénia hiánya miatt.
A szakemberek hiányát nem lehet túlbecsülni, a teljes afrikai kontinensen kevesebb mint 25 000 minősített kiberbiztonsági szakember dolgozik, miközben 1,4 milliárd ember van kitéve támadásoknak. Ez komoly kockázatot jelent mind a köz-, mind a magánszféra számára.
Pozitív fejleményként több helyi közösségi kezdeményezés pár éve fejlődik, Ruandában már több mint 40 középiskolában vezettek be digitális biztonsági képzést, elérve több tízezer fiatalt, akik mostantól képesek felismerni a kiberfenyegetéseket és védelmezni online közegüket. Nigériában civil szervezetek kreatív kampányokkal – például zenés, közösségi platformokon futó tartalmakkal – terjesztik a digitális biztonság üzenetét, Kenyában egyetemi programokon keresztül etikus hacker-képzés folyik, de még a közszolgálati média is kiberbiztonsági műsorokat kezdett vetíteni.
Fontos, hogy Afrika lakosságának több mint 60 %-a 25 éves vagy fiatalabb, ami hosszú távon óriási előnyt jelenthet. Ezek a fiatalok nem csupán elsajátíthatják a biztonsági alapokat, hanem tudásukat továbbadhatják családjuknak, közösségeiknek, ezáltal gyorsan terjedhet a megelőző kultúra. Emellett a szakmai karrier nyitánya is lehet – hiszen a jövőben komoly munkaerőhiány csökkentésére kínálnak lehetőséget ezek az ismeretek.
Afrika digitális jövője csak akkor stabilizálható, ha a kiberbiztonság alapkövetelménnyé válik.