Globális terrorkörnyezet eszkalációja

Editors' Pick

A nyugati hírszerzési és rendvédelmi szervek egyszerre figyelmeztetnek arra, hogy 2025 közepén a terrorveszély többirányú és összetett formát öltött – egyaránt kockázatot jelentenek a hazai radikalizálódás, a vallási motivációk és a technológia adaptív felhasználása az extremisták részéről. Az amerikai Belbiztonsági Minisztérium (DHS) június 22-én kiadott NTAS figyelmeztetése már jelzi, hogy az iráni–izraeli konfliktus és az Egyesült Államok szerepvállalása olyan vallási parancsokat vagy politikai érzelmeket szíthat, amelyek egyéni támadókat vagy kibertámadókat inspirálhatnak.

A brit MI5 jelentős jelölésű fenyegetési szintet tart fenn, különös hangsúlyt fektetve az északír szeparatisták és dzsihadista körök potenciális tevékenységére. A Hollandia NCTV hasonló, magas veszélyességet jelez, elsősorban a társadalmi polarizáció és külföldi szervezetekből származó toborzás miatt. Kanada 2014 óta közepes szintre korlátozza magát, de most megemelte az éberségi szintet a külföldi motivációk által inspirált belföldi cselekmények miatt. Ausztrália valószínű fenyegetési jelzéseket adott ki, és fontosnak tartja a városi helyszínekre fókuszáló belföldi ellenintézkedéseket, míg Új-Zéland alacsony, de valós veszélyt ismer el,

Európában több ország is fokozott felkészültséget jelez, Franciaország urgence attentat riasztása katonai járőrözést jelent a kritikus helyszíneken, miközben Kanadában és az USA-ban friss utazási figyelmeztetések születtek Franciaországot, Brazíliát, Mexikót, Törökországot, Spanyolországot, az Egyesült Királyságot és Olaszországot érintően.

Az elemzés alapján a nyugati államok egyre inkább egy globális terrorhálózat összefonódó fenyegetéseit érzékelik. Ezek lehetnek vallási, vagy államilag támogatott csoportok, magányos elkövetők radikalizálása vagy kibertámadások – a hangsúly az eltérő forrásokról induló, de egymással szinergiában álló támadásokon van. Ebben a helyzetben a hírszerzés és rendőri koordináció mellett a közösségi és utazási információk megosztása is kulcsfontosságú.

FORRÁS