Bitchat

Editors' Pick

Jack Dorsey, a Twitter (X) egykori alapítója és a Block vezérigazgatója a közelmúltban mutatta be a Bitchat nevű kísérleti alkalmazást, amely internet vagy mobilnet nélkül, Bluetooth Low Energy (BLE) mesh hálózaton keresztül képes üzeneteket továbbítani. A lényeg, hogy ha két felhasználó nincs közvetlen hatótávolságon belül, a rendszer automatikusan továbbküldi az üzenetet más közeli Bitchat-eszközökön keresztül, ami akár 300 méteres hatótávot is lehetővé tehet.

A kommunikáció end-to-end titkosítással, metadatamentes módon zajlik (nem szükséges telefonszám, email vagy fiók létrehozása), és az üzenetek alapértelmezés szerint eltűnnek kézbesítés után, egyes funkciók pedig manuálisan megtarthatók. Külön beépített funkció a Panik mód, ahol egy gyors tripla érintéssel minden adat törölhető, ami extra biztonsági réteget jelent. Dorsey szerint a Bitchat egy egy hétvégi projekt, melyet a GitHubon is közzétett fehér könyv kísér, részletezve a BLE mesh protokollt, a relay-modellt, az üzenettitkosítást és más technikai megoldásokat. A fejlesztést nagyban segítette a Block által kifejlesztett Goose nevű AI-kódoló eszköz, amely automatikusan generálta és javította a kódot. A TestFlight iOS beta gyorsan elérte a 10 000 felhasználós kapacitást, az Android-verzión dolgoznak, és tervezik a Wi‑Fi Direct támogatást is, amely nagyobb sávszélességet biztosíthat, például médiamegosztás esetén.

A Bitchat célja, hogy létrejöjjön egy cenzúra-rezisztens, infrastruktúrafüggetlen, privát kommunikációs eszköz, ami hatékony lehet vészhelyzetekben, tüntetéseken, internetleállások idején, vagy akár távoli területeken. Bár nem forradalmasítja a technológiát (hasonló alapokra épül, mint a Bridgefy és a FireChat), erősebb titkosítást, több adatvédelmi réteget és decentralizált megközelítést kínál. Az app hazsnálatra kész prototípus, de még nem kapta meg a teljes Apple App Store jóváhagyást, további hálózati optimalizáció és tesztelés van folyamatban. Bár biztonsági audit még nem történt, a fejlesztői csapat ígéretet tett az open-source átláthatóságra, így a közösség és kriptográfusok bevonása várható.

FORRÁS