Ukrán kibertámadás
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) július 17-én végrehajtott egy példátlan méretű kibertámadást a Gazprom belső hálózatára. Megbízható források szerint a támadók több száz terabájtnyi érzékeny adatot töltöttek le és töröltek, mielőtt még több ezer szerverről, köztük 1C-alapú SCADA és dokumentumkezelő rendszerekből, adatállományokat töröltek és a BIOS-t is tönkretették. Ezzel a művelettel gyakorlatilag több tucat szervezet – mintegy 390 Gazprom-leányvállalat – összes belső adminisztrátori hozzáférése mintegy 20 000 rendszergazdától megszűnt.
A törölt adatok között szerepeltek szerződések, pénzügyi adatok, tarifák, licenszek, valamint ár, nyomás- és termelési információk a gáz- és olajvezetékekre vonatkozóan. A támadás célzottan érintette ezeket a kritikus rendszereket, amelyek a vállalat működésének és tranzakcióinak hátterét biztosítják. A technikai elemzések szerint az incidens nem csupán adatlopás, hanem a rendszer teljes infrastruktúrájának megbénítására irányult: fizikai és virtuális szerverek operációs rendszereit eltávolították, a BIOSokat tönkretették, így több gép csak fizikai beavatkozással állítható újra.
A HUR források szerint az akció része annak a szélesebb ukrán stratégiának, amely a gazdasági és háborús infrastruktúra digitális megbénítására irányul, hátráltatva ezzel az orosz hadigépezetet. A támadás megszólította a hálózati felügyeleti és gazdálkodási rendszereket, ami komoly kockázatot jelent az ellátási láncok stabilitására – tudásátadás és utántöltés híján a Gazprom vezetői döntési mechanizmusait is gyengítheti.
A támadást hivatalosan a Gazprom és az orosz állami szervek még nem kommentálták. A Kyiv Independent által idézett források ugyanakkor videós és képernyőmentéses bizonyítékokat is mutatnak, bár azok eredetisége egyelőre nem ellenőrizhető.