Szúnyogméretű mikrodrón
Kína Nemzetvédelmi Műszaki Egyetemének (NUDT) kutatói bemutatták legújabb fejlesztésüket: egy szúnyog méretű, bionikus drónt, amely alig 2 cm hosszú, mindössze 0,3 gramm tömegű, és lényegében láthatatlan a szem számára. A készüléket apró leveles szárnyakkal, fekete, karcsú törzzsel és hajszálnyi lábakkal alkották meg, így utánozva a rovarokat, és lehetővé téve a mikrokémkedést.
A drónt ultra-miniatűr kamera és mikrofon egészíti ki, emellett képes lehet elektronikai jelek rögzítésére – mindezt radarok számára észrevétlen módon. A szárnyak percenként akár 500x is csapkodhatnak, míg az egyik verzió négy szárnyas és mobiltelefonról vezérelhető.
A NUDT diákja, Liang Hexiang szerint ez a technológia különösen hatékony lehet információs kémkedésre, különösen olyan helyzetekben, amiket nagyobb drónok nem érhetnek el – például beltéri környezetben. Egy Georgetown-i kutató, Sam Bresnick rámutatott, hogy ezek a drónok könnyen használhatók kémszolgálati, megfigyelési és felderítési feladatokra.
Biztonsági szakértők azonban komoly fenyegetést látnak bennük, Timothy Heath felhívta a figyelmet, hogy hackerek vagy bűnözők használhatják ilyen drónokat jelszavak vagy üzleti információk ellopására, mivel rendkívül nehéz felismerni őket.
A technológia korlátai is jelentősek – a mikrodrón működési ideje és hatótávolsága korlátozott, így az adatgyűjtéshez folyamatos újraindítás szükséges, ami logisztikai kihívásokat okoz.