UK jelentés: Irán
Az Egyesült Királyság Parlamentje Hírszerzési és Biztonsági Bizottsága (ISC) közzétette Irán tevékenységével kapcsolatos a 2020–2024 közötti ügyeket és Irán elleni brit intézkedéseket vizsgáló jelentését, amely egyértelműen Iránt állandó, kiszámíthatatlan és széleskörű fenyegetésként azonosítja a brit nemzetbiztonság számára. A jelentés hangsúlyozza, hogy 2022 eleje óta legalább húsz olyan merénylet- vagy emberrablás-gyanús incidens történt az Egyesült Királyságban, amelyek hátterében iráni állami vagy hozzá köthető szereplők állhatnak – így kormányellenes aktivistákhoz, zsidó közösség tagjaihoz és izraeli érdekekhez köthető célpontokat. Az ilyen támadási minták részleteit a bizottság dokumentáltan felsorolta, megjegyezve, hogy Irán ezt nem tekinti támadásnak, amennyiben nemzetközi jogi szempontból nem minősül brit célpontnak.
A jelentés kiemeli, hogy Irán nem csak fizikai támadásokat indít a brit területen élő disszidensek ellen, hanem egyre intenzívebb hírszerzési és kibertámadásokat is folytat. Ide tartoznak hatékony kibertámadások célzott politikai, pénzügyi és energetikai szereplőkre, valamint megfigyelő és befolyásolási műveletek. Bár Irán kapacitásai nem érnek el olyan szintet, mint Oroszország vagy Kína esetén, a kockázatvállalás tekintetében egyre agresszívabb, és munkatársai jól felszereltek és aktívak.
A brit parlamenti bizottság kritikával illette a kormány stratégiáját, amely túl nagy hangsúlyt fektet Irán nukleáris programjának kezelésére, és kevésbé figyel a diplomáciai, titkosszolgálati vagy fizikai kockázatok mérséklésére. Rendszerint rövid távú, kríziskezelő intézkedések követik az incidenseket, hosszú távú stratégia azonban nincs — emiatt a jelentés sürgeti a Stratégiai Váltást, a Főparancsnoki Hozzáállásban.
A dokumentum konkrét ajánlásokat tartalmaz, az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) vagy más iráni szervezetek terrorista minősítése, a brit hatóságok – különösen MI5, MI6 és GCHQ – kapacitásainak megerősítése, valamint egyértelmű visszatartó üzenetek küldése Iránnak. A brit biztonsági szolgálatoknak több ízben sikerült lefékezni emberrablási vagy merénylet-szervezési terveket, és ezek közé tartozott például állítólag egy izraeli nagykövetséget célba vevő összeesküvés is.