ICE arcfelismerő mobilalkalmazás
Az ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement) egy új mobilalkalmazást vezetett be, az Ice Mobile Fortify-t, amely lehetővé teszi az ügynökök számára, hogy az okostelefonjuk segítségével arcfelismerő és ujjlenyomat-olvasó funkciókat használjanak – mindezt kapcsolat nélkül, közvetlenül a műveletek során. A rendszer a DHS biometrikus adatbázisait, többek közt a Traveler Verification Service-t és a CBP-regisztereket érinti, és azt hivatott szolgálni, hogy ismeretlen személyeket gyorsan azonosítani tudjanak. Azonban civil jogvédők – például az ACLU – agresszív és kockázatos lépésnek tartják, felhívják a figyelmet az arcfelismerők megbízhatatlanságára, a hamis pozitív találatok veszélyére és a rendszerprofilalkotás lehetőségére.
Az ACLU szakértője, Nathan Freed Wessler szerint az alkalmazás recept a katasztrófához, a technológia gyakran hibás eredményt ad, és az ICE-nek semmilyen törvényes felhatalmazása nincs ilyen használatra – ezért sürgetik azonnali leállítását.
A civil szervezetek attól tartanak, hogy a technológia használatával nő a felügyeleti visszaélések, az arcfelismerő algoritmusok faji vagy etnikai torzításából adódó téves azonosítások, illetve a szólásszabadsághoz kapcsolódó jogi problémák kockázata.