AI tiltás a Norvég általános iskolákban

Editors' Pick

Norvégia 2026 augusztusától szinte teljesen megtiltja a generatív mesterséges intelligencia használatát az általános iskola alsó és felső tagozatának (1–7. évfolyam, 6–13 évesek) tanulói számára, arra hivatkozva, hogy az AI akadályozza az olvasási, írási és matematikai alapkészségek fejlődését. A 8–10. évfolyamos diákok kizárólag tanári felügyelet mellett használhatnak AI-eszközöket, míg a középiskolások számára az AI alkalmazása már az oktatás részévé válik a felelős használat elsajátítása érdekében. 

Az intézkedés a norvég kormány szélesebb digitalizációs korrekciójának része, a 2024-es okostelefon-tilalom és az áprilisban bejelentett 16 éves korig tartó közösségi média használati korlátozás után a kabinet a tankönyvek használatának növelését is támogatja, mivel az elmúlt években romlottak a tanulók kompetenciamérési eredményei. A kormány álláspontja szerint a fiatalabb gyermekek még nem rendelkeznek azokkal a kritikai gondolkodási és önszabályozási képességekkel, amelyek szükségesek a generatív AI biztonságos és hatékony használatához, ezért a technológia bevezetését életkorhoz és pedagógiai felügyelethez kötik.

FORRÁS